• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לאורולוגיה
The Israeli Urological Association
יו"ר האיגוד:
פרופ' מרדכי דובדבני

מנהל תוכן האתר:
ד"ר מורד עסלי
סדרה ראשונה לשימוש באנרגיה על קולית להניע ולרסק אבני שופכן

מתקצר: דר' אילן קליין. 

 

לטקסט המלא

 

מבוא:

הטיפול השמרני באבנים בשופכן יכול לארוך שבועות ובמקרים רבים מסתכם בסופו של דבר בהתערבות. מטרת הכותבים בעבודה הזו שמגיעה מסיאטל וושינגטון הייתה לבדוק את היכולת של טכנולוגיה מבוססת סונאר לדמות, להניע ולרסק אבני שופכן וזאת לראשונה במטופלים ערים בצורה בטוחה.

המערכת במחקר משלבת שתי טכנולוגיות: הנעה באמצעות סונאר כדי לשנע אבנים וכן burst wave lithotripsy (BWL) לריסוק האבנים.

 

שיטות:

מחקר פרוספקטיבי אבל לא רנדומלי. מטופלים בוגרים שהתייצגו במיון או במרפאה ואובחנו בהדמיה עם אבן פרוקסימלית או דיסטלית בשופכן גויסו פרוספקטיבית.

קריטריונים להוצאה היו בין היתר כליה בודדת או מושתלת, הפרעות דו"צ ומטופלים מורכבים. בזמן שהמטופלים ערים הניחו את המתמר על עורם לכיוון האבן והפעילו פרץ של גלים של לא יותר מ-3 שניות ברצף להנעה או 30 שניות לBWL ולא יותר מ10 דקות בכלל הטיפול.

BWL הופעל אם המרחק בין העור לאבן היה לא יותר מ8 ס"מ. המטופלים התבקשו לדרג את הכאב לפי סולם VAS. המעקב אחר המטופלים היה במשך 3 שבועות לאחר הפעולה.

 

תוצאות:

גויסו 29 מטופלים בהם ב16 הניעו את האבן באמצעות סונאר ובעוד 13 גם השתמשו בBWL. נצפתה תנועה של האבן ב19 (66%) מטופלים כולל 2 שבהם האבן ממש הועברה לכיס השתן.

 

האבן נפלטה ב18 (86%) מתוך 21 האבנים הדיסטליות במעקב בממוצע של 3.9+4.9 ימים לאחר הפעולה ופרגמנטציה נצפתה ב7 ממקרי הBWL.

 

כל המטופלים סבלו את הפעולה בציון כאב ממוצע של 2.1+2.3 שירד ל1.6+2.0. תופעות הלוואי לאחר הפעולה הסתכמו בהמטוריה קלה בהשתנה הראשונה לאחר הפעולה ובכאב קל.

 

מגבלות – לא הייתה קבוצת ביקורת להשוואה של קצב הפליטה של האבנים

 

משמעות התוצאות:

המחקר תומך ביעילות ובבטיחות של שימוש בהנעה באולטרא סאונד ובBWL למיקום מחדש ולשבירה של אבני שופכן ולטכנולוגיה הזו יש את הפוטנציאל לפוך לאמצעי גישור בין טיפול שמרני להתערבות ניתוחית באבני שופכן.

 

 

 

 

Hall, M.K., Thiel, J., Dunmire, B., Samson, P.C., Kessler, R., Sunaryo, P., Sweet, R.M., Metzler, I.S., Chang, H.C., Gunn, M., Dighe, M., Anderson, L., Popchoi, C., Managuli, R., Cunitz, B.W., Burke, B.H., Ding,.D. (2022, November). First Series Using Ultrasonic Propulsion and Burst Wave Lithotripsy to Treat Ureteral Stones. The Journal of urology208(5), 1075-1082

 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לאורולוגיה

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להוריד טופסי הסכמה, לצפות בסרטוני ניתוחים ועוד
איני חבר/ת איגוד