• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לאורולוגיה
The Israeli Urological Association
יו"ר האיגוד:
פרופ' מרדכי דובדבני

מנהל תוכן האתר:
ד"ר מורד עסלי
Percutaneous puncture during PCNL: new perspective for the future with virtual imaging guidance

אבנים גדולות ומורכבות בדרכי השתן מטופלות בדרך כלל עם נפרוליטוטומיה מלעורית (PCNL). אחד הצעדים המכריעים בהליך הינו הגישה למערכת המאספת באמצעות דקירת העור, כאשר שלב זה טומן בחובו סכנת פגיעה בכלי דם ואיברים סמוכים. בשנים האחרונות, ניתוח בסיוע הדמיה וירטואלית הפך פופולארי בתחומים שונים וביניהם בשדה רפואי זה.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את הראיות העדכניות בנוגע ליישום הנוכחי של הדמיה וירטואלית בהנחיית PCNL. החוקרים בצעו סקירה ספרותית במסגרתה חיפשו נתונים במאגרי המידע Medline, PubMed, the Cochrane Database ו-Embase. במחקר נכללו מחקרים אשר עסקו בשימוש בהדמיה וירטואלית להנחיית PCNL.

 

החוקרים מצאו כי ניווט תלת-ממדי וירטואלי ל-PCNL נכנס לראשונה לשימוש באורולגיה למטרת אימונים כירורגיים ותכנון ניתוחים. בהמשך, תחום הניווט הווירטואלי הזה השתכלל ונוספו לו אמצעים שונים כגון מציאות רבודה או משולבת. לבסוף, ניסיון אנקדוטי מקדים בחן את הפוטנציאל היישומי של בינה מלאכותית עבור הנחיית דיקור העור.

 

החוקרים סיכמו כי נכון להיום הצטבר ניסיון רב אשר הוכיח את הפוטנציאל לתועלת של הנחייה וירטואלית לצורך סימולציה כירורגית ואימון. על ידי התמקדות בניתוח, כלי זה הדגים יעילות עבור תכנון, אשר אפשר הגעה לביצועים כירורגיים טובים יותר, וכן לניווט כירורגי באמצעות שימוש במערכות של מציאות רבודה ומשולבת לסיוע למנתח בזמן אמת במהלך ההתערבות.

 

מתקצר: ד"ר מורד עסלי

למאמר המלא

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לאורולוגיה

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להוריד טופסי הסכמה, לצפות בסרטוני ניתוחים ועוד
איני חבר/ת איגוד