• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לאורולוגיה
The Israeli Urological Association
יו"ר האיגוד:
פרופ' מרדכי דובדבני

מנהל תוכן האתר:
ד"ר מורד עסלי
Is Flexible Ureteroscopy and Laser Lithotripsy the New Gold Standard for Pediatric Lower Pole Stones? Outcomes from Two Large European Tertiary Pediatric Endourology Centers

מתקצר: ד"ר מורד עסלי

 

לטקסט המלא

 

מבוא:

אומנם ישנה עליה בניתוחי אורטירוסקופיה בילדים, אך הנושא לא נחקר לעומק. במחקר זה נבחנו היעילות והתוצאות של אורטירוסקופיה גמישה= FURSL ושימוש בלייזר בכליה בקליקס תחתון- LPS בילדים.

 

שיטות וחומרים:

כל המידע נאסף משני מרכזים שלישוניים באנדואורולוגיה המתמחים בטיפול באבני כליה בילדים. בוצעה הצלבת המידע תוך כדי שימוש ברשומות אלקטרוניות, מכתבי שחרור.

במחקר זה נכללו כל  המקרים בגיל 16 שנים ומטה עם אבני כליה בקליקס תחתון- LPS אשר טופלו באורטירוסקופיה גמישה-FURSL.

 

תוצאות:

סך הכל 57 מקרים אשר עברו ניתוח FURSL לאבנים בקליקס תחתון. הגיל הממוצע היה 10.1 +/- 4.7 שנים (טווח 1-16.9 שנים) עם יחס זכרים לנקבות 2:3. ממוצע קוטר האבנים היה 9.45 +/- 3.9 מ"מ (טווח: 3-20 מ"מ) ומתוכם 31 (54.4%) מקרים עם אבנים מרובות.

 שמונה עשר מקרים (31.6%) היו עם סטנט טרם הניתוח, והושאר סטנט או אורטריק קתטר ב- 32 מקרים (56.1%) לאחר הניתוח.

שיעור המקרים הנקיים מאבנים- SFR בניתוח ראשון ואחרון היו 82.4% ו- 98.2% בהתאמה, עם 1.19 פעולות לכל מקרה לשם השגת המטרה, כליה חופשיה מאבנים.

לא היו סיבוכים תוך ניתוחיים, אך לאחר הניתוח היו 7% סיבוכים קלים (CLAVIEN-I) וכולם היו עם דלקת קלה בדרכי השתן. לא היו סיבוכים לטווח הרחוק.

 

מסקנות:

באורטירוסקופיה גמישה ושימוש בלייזר בכליה בקליקס תחתון בילדים, ניתן להשיג תוצאות מצוינות. אומנם נדרשת התערבות שניה בחלק קטן מהמטופלים, עדיין יש לשקול FURSL כטיפול ראשוני במקרים עם LPS.

 

 

 Mosquera, L., Pietropaolo, A., Madarriaga,(2021, October). Is Flexible Ureteroscopy and Laser Lithotripsy the New Gold Standard for Pediatric Lower Pole Stones? Outcomes from Two Large European Tertiary Pediatric Endourology Centers. Journal of endourology, 35(10), 1479-1482.

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לאורולוגיה

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להוריד טופסי הסכמה, לצפות בסרטוני ניתוחים ועוד
איני חבר/ת איגוד