• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לאורולוגיה
The Israeli Urological Association
יו"ר האיגוד:
פרופ' מרדכי דובדבני

מנהל תוכן האתר:
ד"ר מורד עסלי
השפעות קוגניטיביות של אנטיכולינרגים אצל מטופלים עם שלפוחית רגיזה

מתקצר: ד"ר דב אנגלשטיין

 

לטקסט המלא

 

המחברים דנים בשאלה מדוע במחקרים מבוקרים וקצרי טווח עם אוקסיבוטינין נצפית ירידה בזיכרון ורמת תשומת הלב, במחקרים רבי משתתפים עם אנטי-כולינרגיים שונים נצפה שיטיון (דמנציה) ואילו במחקרים ארוכי טווח בתרופות שאינן אוקסיבוטינין, לא נצפה אותו אפקט קצר מועד בפעילות הקוגניטיבית. 

 

ייתכן שבמחקרים ארוכי הטווח היו מטופלים רבים שהשתמשו באותה עת באוקסיבוטינין, ולחילופין, ייתכן שמדובר במעקב קליני קצר טווח מדי במחקרים ללא אוקסיבוטינין.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     .

מסקנות המחברים הן כי (א) יש לפרש תוצאות כל המחקרים לאור גורמים מסיתים כמו הפרעות במתן השתן קודם לשיטיון ושימוש מוגבר באנטי-כולינרגים כתוצאה מכך;  (ב) אצל מטופלים עם גורמי סיכון לפגיעה קוגניטיבית יש להעדיף שימוש בתרופות אנטי-כולינרגיות בעלות תכונות פרמקו-קינטיות ותוצאים קליניים טובים באשר לבטיחות הקוגניציה.

 

Blayne Welk, Kathryn Richardson & Jalesh N. Panicker. The cognitive effect of anticholinergics for patients with overactive bladder. Nature Reviews Urology volume 18, pages 686–700 (2021

 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לאורולוגיה

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להוריד טופסי הסכמה, לצפות בסרטוני ניתוחים ועוד
איני חבר/ת איגוד