• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לאורולוגיה
The Israeli Urological Association
יו"ר האיגוד:
פרופ' מרדכי דובדבני

מנהל תוכן האתר:
ד"ר מורד עסלי
האם כדאי להמשיך בניתוח RIRS לאחר כישלון בהכנסת תעלת עבודה?

Is It a Good Strategy to Proceed a Retrograde Intrarenal Surgery Session Sheathless After Ureteral Access Sheath Insertion Failure? A RIRSearch Study

Özman O, Çınar Ö, Çakır H, Başataç C, Akgül HM, Demirbilek M, Sancak EB, Yazıcı CM, Başeskioğlu B, Önal B, Akpınar H.

J Endourol. 2023 Jul;37(7):747-752.

מתקצר: דר' אילן קליין

מטרת הכותבים בעבודה הזו שמגיעה מטורקיה הייתה להבין את ההשלכות של המשך בRIRS שתוכנן להיות עם תעלת עבודה אולם הכנסתו כשלה לעומת RIRS שתוכנן להתבצע ללא תעלת עבודה והושלם ככזה.

שיטות: למחברים מאגר מידע שנבנה פרוספקטיבית וכולל 1007 מטופלים בין 2011 ל2021 הוצאו 195 מטופלים שעברו RIRS לאבנים בכליה ו/או בשופכן. לציין כי נוכחות סטנט לא הייתה בקריטריוני ההוצאה. קבוצה אחת כללה 110 מטופלים שתוכננו לעבור RIRS ללא תעלת עבודה ו85 שתוכננו לעבור RIRS עם תעלת עבודה, הכנסתו נכשלה ועברו את הפעולה בלעדיה. כל המטופלים בקבוצה אחת אובקו והמטופלים בקבוצה 2 אובקו או עברו פרגמנטציה. שתי הקבוצות עברו Propensity score matching (PSM) לפי משתנים של גודל האבן, מיקום, נוכחות סטנט וHU  שהניבה 76 מטופלים בכל קבוצה. SFR נקבע ב3 מ"מ (הוערך לפי KUB, US או CT).

תוצאות:  המטופלים בקבוצה 1 היו מבוגרים יותר מאלו בקבוצה 2 (48 מול 42, p = 0.02) וגם גודל האבן היה גדול יותר (12 מ"מ מול 10 מ"מ, p = 0.01). SFR במקרים שתוכננו ללא תעלת עבודה היה גבוה יותר (90.8% למול 76.3%, p = 0.02). שיעור הסיבוכים היה נמוך משמעותית בקבוצה 1 (10.5% למול 27.6%, p = 0.007). משך הניתוח בקבוצה 2 היה ארוך יותר משמעותית כמו גם הצורך בפעולות משלימות. מקרים שתוכננו והושלמו באיבוק היה סיכוי להיות נקיים מאבנים יותר מאלו שתוכננו עם תעלת עבודה שנכשלה והושלמו בלעדיה (OR: 2.645). הקבוצות היו ברות השוואה מבחינת סיבוכים תוך ובתר ניתוחיים, לרוב דרגה 1, בקבוצה 1 היו 57.2% לעומת 65.3% בקבוצה 2.

מסקנות החוקרים מפנות את תשומת לב המנתחים כי המשך RIRS שתוכנן עם תעלת עבודה, נכשל, וממשיך בלעדיו עשוי להיות עם יותר סיבוכים ופחות SFR.

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לאורולוגיה

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להוריד טופסי הסכמה, לצפות בסרטוני ניתוחים ועוד
איני חבר/ת איגוד