• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לאורולוגיה
The Israeli Urological Association
יו"ר האיגוד:
פרופ' מרדכי דובדבני

מנהל תוכן האתר:
ד"ר מורד עסלי
The Optimal Stenting Duration Post Ureteroscopy

מתקצר: אילן קליין

הקדמה: תומכנים שופכניים שאנחנו משאירים לאחר אורטרוסקופיה גורמים לתסמינים רבים ובפרט דימום, כאב במותן ותסמינים במתן שתן. לפי ההנחיות של הAUA במקרים של אורטרוסקופיה לא מסובכת אפשר להשאיר תומכן ל3-7 ימים וזאת לפי חוות דעת של מומחים כי יש מעט מידע מבוסס על הנושא. במקרים אלו לרוב התומכן מושאר עם חוט על מנת לאפשר הוצאה ללא פעולה נוספת.

מטרת הכותבים הייתה להעריך את הקשר בין משך זמן השארת התומכן עם חוט לסיכוי לפנות למיון באותו יום שהסטנט יוצא או יום לאחר מכן והאם יש זמן סף מינימלי להשארת הסטנט שקשור לפנייה למיון?

שיטות:  עבודה רטרוספקטיבית. הכותבים האמריקאים ממישיגן נעזרו בבסיס נתונים איזורי שהם הקימו ומתחזקים מ2011. סקרו כ7700 אורטרוסקופיות ראשוניות; נפסלו מקרים שהגיעו לפעולה עם תומכן או שלא היה מידע לגבי נוכחות תומכן או לגבי השארת תומכן עם חוט/ללא חוט; נפסלו מקרים דו צדדדים או כאלו שקדמה להם פעולה באותו שופכן בחודש שקדם לכך. החוקרים הסתכלו כקבוצת ביקורת גם על המקרים שהושאר סטנט ללא חוט ובחרו מנתחים שהיו להם לפחות עשרה מקרים באותה תקופה.

תוצאות: אותרו 4437 אורטרוסקופיות ראשוניות בקרב 23 פרקטיקות ו174 מנתחים. כשליש (38%) היו עם חוט בזמן חציוני של 5 ימים לעומת 9 ימים באלו שהושארו ללא חוט. מטופלים שהושאר להם תומכן עם חוט היו צעירים יותר, עם היסטוריה של ניתוחים קודמים, פחות מקרים של אבן בשופכן ועם אבן קטנה יותר. יש לציין כי שליש מאוכלוסיית המנתחים הזו מעולם לא השתמשה בתומכן עם חוט וכי הייתה נטייה גבוהה יותר להימנע מלהשתמש בחוט בקרב מנתחים שעובדים רק באופן פרטי או משולב פרטי/אקדמי. 

בקרב 4437 האורטרוסקופיות, 422 (9.6%) פנו למיון בחודש לאחר מכן, כאשר מטופלים עם חוט פנו למיון יותר מאשר אלו ללא (13% vs 7.9%, P < .001). בניתוח רב משתני הסבירות לפנייה למיון באותו יום או יום אחרי הסרת התומכן הייתה גדולה יותר בקרב תומכנים עם חוט כאשר התומכן הושאר פחות מ-5 ימים אולם לא היו שונים סטטיסטית מיום 5 ואילך.

מסקנת החוקרים היא שלמטופלים נושאי תומכן שופכני עם חוט עד 4 ימים יש סיכון מוגבר לפנות למיון ביום ההוצאה או ביום לאחריו ולכן מומלץ להשאירו לפחות 5 ימים.

Ghani KR, Olumolade OO, Daignault-Newton S, Cole A, Yang P, Linsell S, Seifman B, Wenzler D, Dauw C; J Urol. 2023 Sep;210(3):472-480.

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לאורולוגיה

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להוריד טופסי הסכמה, לצפות בסרטוני ניתוחים ועוד
איני חבר/ת איגוד