• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לאורולוגיה
The Israeli Urological Association
יו"ר האיגוד:
פרופ' מרדכי דובדבני

מנהל תוכן האתר:
ד"ר מורד עסלי
The Effect of Pre-Stenting on Bleeding-Related Complications Following Ureteroscopy in Patients on Anticoagulation or Antiplatelet Therapy

The Effect of Pre-Stenting on Bleeding-Related Complications Following Ureteroscopy in Patients on Anticoagulation or Antiplatelet Therapy

רקע: שכיחות נטילת נוגדי קרישה ונוגדי טסיות באוכלוסייה הולכת וגדלה כמו גם שכיחות מחלת אבנים ולכן תדיר לבצע אורטרוסקופיה במטופלים הנוטלים אחד מהם או שניהם. לפי הקווים המנחים האמריקאיים בטוח לבצע אורטרוסקופיה על טיפולים אלו.

מטרה: כותבי העבודה הרב מרכזית האמריקאית הזו בדקו רטרוספקטיבית האם נוכחות סטנט טרום אורטרסקופיה במטופלים נוטלי נוגדי טסיות/קרישה כרוכה בפחות סיבוכים הקשורים בדימום.

שיטות: בוצעה בחינה רטרוספקטיבית של כ8600 ניתוחי אורטרסקופיה ב-3 מרכזים גדולים בין 2010 ל2017 בחיפוש אחר סיבוכים במהלך הניתוח ובחודש לאחריו, פניות למיון, שיחות טלפון למרפאה, המטוריה, צורך בניתוח חוזר ועוד.

תוצאות: נמצאו סך של 293 אורטרוסקופיות שבוצעו תחת טיפול בנוגדי טסיות/קרישה. 112 מקרים היו על נוגדי קרישה בלבד (38 עם סטנט), 158 על נוגדי טסיות (51 עם סטנט) ו23 שנטלו גם וגם (8 עם סטנט). הקבוצות שנותחו עם סטנט ובלעדיו היו דומות במאפיינים הקליניים ובתחלואה, בסוגי התרופות נוגדות הקרישה והטסיות שהשתמשו, משכי הפעולה ונטל האבנים. נוכחות סטנט מראש לא הורידה את הסיכון לסיבוכי דימום (10.3% עם סטנט לעומת 12.2% ללא סטנט, P=0.6).  מטופלים שהיו עם סטנט הייתה סבירות קטנה משמעותית לניתוח חוזר (1% למול 5.6%, p=0.04). בתת הקבוצה של מטופלים על טיפול נוגד טסיות בלבד, לאלו שהיו ללא סטנט היו יותר דימומים תוך ניתוחיים (p=0.048), שגרמו לניתוח ארוך יותר ולעיתים להפסקה של המקרה ולכן גם למקרים רבים יותר של ניתוחים חוזרים (p=0.018). יש לציין כי היה הבדל משמעותי במטופלים עם נוגדי טסיות באשר לשימוש בתעלת עבודה בין אלו שהיו עם סטנט לעומת ללא (84.9% לעומת 45.9% p<0.001) בתת הקבוצה על נוגדי קרישה בלבד לא היה הבדל בתוצאים לפי סטטוס הסטנט שלפני. החוקרים משערים שהסיבה לכך היא בין היתר העובדה שהסטנט הביא להרחבה של השופכן ולכן לפחות דלקת וטראומה בזמן הפעולה הדפניטיבית.

מסקנות החוקרים הייתה כי על אף שנוכחות סטנט טרם האורטרוסקופיה לא הורידה את שכיחות הדימומים, הרי שנוכחות תומכן בקרב המטופלים על נוגדי טסיות שיפרה את המהלך הבתר ניתוחי.

 

Berger JH, DiPina T, Alshara L, Batagello C, Heiman J, Large T, Sivalingam S, Sur RL, Krambeck A, Bechis SK.  J Endourol. 2023 Oct 17. PMID: 37675902.

 

 

 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לאורולוגיה

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להוריד טופסי הסכמה, לצפות בסרטוני ניתוחים ועוד
איני חבר/ת איגוד