• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לאורולוגיה
The Israeli Urological Association
יו"ר האיגוד:
פרופ' מרדכי דובדבני

מנהל תוכן האתר:
ד"ר מורד עסלי
Flexible and Navigable Suction Ureteral Access Sheath

Could Use of a Flexible and Navigable Suction Ureteral Access Sheath Be a Potential Game-changer in Retrograde Intrarenal Surgery? Outcomes at 30 Days from a Large, Prospective, Multicenter, Real-world Study by the European Association of Urology Urolithiasis Section

Gauhar V, Traxer O, et al.

מתקצר: אילן קליין

 

מבוא: למרות ההתקדמות בביצוע RIRS, נתונים מהעולם האמיתי שפורסמו על 6669 מטופלים במאגר FLEXOR הראו שארית אבן שנותרה אצל 21.7% מהמטופלים כאשר מחציתם נזקקו לפעולה חוזרת. עזרים רבים נכנסו בשנים האחרונות לסייע בביצוע RIRS – לייזרים עוצמתיים יותר, תעלות עבודה מחוברות לסאקשן, אורטרוסקופים חד פעמיים דקים ועוד. אחד החידושים שנכנס לאחרונה ונראה מבטיח הוא תעלת עבודה מסקשנת שניתנת לניווט [flexible and navigable sheath (FANS)].

מטרת הכותבים הייתה להעריך את שיעור שארית האבן (SFR) והסיבוכים לאחר RIRS לטיפול באבני כליה תוך שימוש בFANS.

שיטות: נאסף מידע באופן פרוספקטיבי מ25 מרכזים ב-20 מדינות ברחבי העולם לגבי מטופלים בוגרים שעברו אורטרוסקופיה גמישה מאוגוסט 2023 עד ינואר 2024. קריטריוני הוצאה היו אבנים בשופכן ואנטומיה אבנורמלית. נאסף מידע רק מניתוחים שהצליחו להשתמש בהם בFANS על הפעם הראשונה בין אם המטופלים כבר נשאו סטנט או לא. כל המטופלים עברו CT פרוטוקול אבנים עם כניסתם למחקר ותוך חודש מהפעולה עם FANS. העריכו את שארית האבן בCT בחלון עצם.  שארית האבן דורגה באופן הבא: A – אפס שארית; B – פירור בודד קטן או שווה ל2 מ"מ; C – פירור בודד מ2.1 ועד 4 מ"מ; D – פירור בודד/מספר פירורים מעל 4 מ"מ.

תוצאות: 394 מטופלים גויסו למחקר (59.1% גברים) בגיל חציוני 49 (טווח 36-61). נפח האבן החציוני היה 1260 מ"מ3 ומרבית המטופלים היו עם אבן בטווח של 1.2-2 ס"מ ושליש מהמטופלים היו עם אבן בגביע תחתון. 58.6% מהמטופלים היו עם תומכן שופכני. היה שימוש בTFL ב45.9% מהמקרים והשאר בוצע עם הולמיום. זמן השימוש החציוני בלייזר היה 18 דקות וזמן הניתוח החציוני היה 49 דקות. ב-86.8% מהמקרים המנתחים הצליחו להגיע לכל חלקי הכליה על אף שלמרביתם היה ניסיון מועט מאוד בשימוש בFANS. ל- 3.3% מהמטופלים היה חום בדרגה נמוכה לאחר הניתוח שחלף תוך 24 שעות אולם אף לא מטופל אחד פיתח ספסיס. פגיעה בשופכן בדרגה נמוכה אירעה בשמונה מטופלים (2%). שיעור שארית אבן מסוג A היתה ב57.4% מהמטופלים ושיעור של A+B אירע ב97.2%. ל2.8% היה דרגה C או D. אחד עשר מטופלים נזקקו לפעולה חוזרת. ניתוח רב משתני הראה כי נפח אבן של 1500-3000 מ"מ3 (0.5 OR) ושל מעל 3000 מ"מ(0.29 OR) היו משמעותיים לסבירות נמוכה יותר של שארית אבן 0. שימוש בTFL העלה את הסיכוי לניקיון מאבנים (1.83 OR).

מסקנתם של החוקרים היא שביצוע אורטרוסקופיה גמישה עם FANS מביא לשיעור שארית אבן אפסי עם תופעות לוואי זניחות ושיעורי התערבויות חוזרות נמוכות.

מגבלה עיקרית במחקר היא העדר קבוצת ביקורת.

Eur Urol Focus. 2024 May 23:S2405-4569. PMID: 38789313.

 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לאורולוגיה

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להוריד טופסי הסכמה, לצפות בסרטוני ניתוחים ועוד
איני חבר/ת איגוד